از تجلیل از فرشته طائرپور و محمد ابوالحسنی تا کمبود بودجه

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ، علیرضا تابش، دبیر جشنواره فیلم بچه ها و نوجوانان در نشست این رویداد به آثار راه یافته، اعضای هیئت داوران، برگزاری کارگاه ها، تجلیل ها در افتتاحیه و اختتامیه جشنواره و پلتفرم های نمایش آثار جشنواره اشاره نمود و گفت: سال جاری نسبت به دوره های گذشته افزایش بودجه نداریم حتی در بخش بین الملل که بسیار هزینه بر است با مکاتبات اجرا شده، بخشی از همراهی ها به صورت رایگان صورت گرفت.

از تجلیل از فرشته طائرپور و محمد ابوالحسنی تا کمبود بودجه

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ، نشست خبری علیرضا تابش، دبیر سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان پنج شنبه (اول مهرماه) برگزار و به صورت زنده از درگاه های اینترنتی این رویداد در فضای مجازی پخش شد.

تابش در ابتدای نشست با اشاره به شعار سال جاری این رویداد بیان نمود: شعار سی و چهارمین جشنواره سینما سرزمین خیال انتخاب شد. ما معتقدیم رسالت سینما حفظ امید و نشاط است و با توجه به شرایط کرونایی بچه ها سوگوار می توانند با دنیای سینما به آرام بخشی تخیل و خیال روی آوردند.

او سپس به آثار دریافتی این دوره جشنواره اشاره نمود و گفت: سال جاری بیش از 550 اثر در بخش ملی و بین المللی به دبیرخانه ارسال شد. در بخش ملی به طور کلی 438 اثر دریافت شد که از این بین 332 اثر ملی مطابق مقررات جشنواره بود. در بخش وب سری 12 اثر، پویانمایی کوتاه 120 اثر، فیلم کوتاه داستانی 215 اثر و در بخش فیلم بلند ایرانی 45 اثر متقاضی حضور بودند. از این میان، 10 اثر وب سری و 16 اثر با موضوع کرونا هستند که در بخش ویژه کرونا روایت حضور خواهند داشت. 17 فیلم کوتاه داستانی و 18 اثر بلند داستانی به جشنواره راه یافتند که این آثار در سینماهای اصفهان و همزمان در دیگر استان های متقاضی که تا به امروز شامل 23 استان و دو منطقه آزاد اروند و ارس می شوند نمایش داده خواهند شد.

دبیر جشنواره فیلم های بچه ها و نوجوانان در ادامه هیئت داوران این دوره را در بخش های مختلف ملی و بین المللی معرفی کرد و اضافه نمود: مهین جواهریان، گلاره عباسی، بهروز شعیبی، سهیل موفقی، رضا درستکار و بهرام دهقان یار داوری بخش ملی جشنواره را برعهده خواهند داشت. بعلاوه در بخش داوری بین المللی داورانی از کشورهای فرانسه، آلمان، شیلی و سوئد به صورت آنلاین آثار را داوری خواهند کرد. در میان آثار دریافتی 10 فیلم خارجی و دو فیلم ایرانی یدو و پسران دریا در بخش بین الملل در کنار 10 اثر دیگر رقابت می نمایند.

او سپس افزود: آثار راه یافته به بخش رقابتی جشنواره هم شامل این آثار می شوند: بلوط به کارگردانی مرتضی رحیمی، بامبالا ساخته سیدجمال سیدحاتمی، برزندگی به کارگردانی حسین قاسمی جامی، پسران دریا ساخته افشین هاشمی و حسین قاسمی جامی، ترانه های پدرانه به کارگردانی محمد بصیری، داستان های هزار و یک روز فراوری مشترک ایران و ژاپن، زندگی و زندگی ساخته علی قوی تن، شهر گربه ها به کارگردانی سیدجواد هاشمی، لیپار ساخته حسین ریگی و یدو به کارگردانی مهدی جعفری.

دبیر جشنواره 34 فیلم های بچه ها و نوجوانان با اشاره به شرایط اکران فیلم ها و برگزاری کارگاه ها بیان نمود: این دوره از جشنواره به صورت ترکیبی برگزار خواهد شد و برای نمایش آنلاین پلتفرم های فیلیمو، هاشور و تیوا میزبان نمایش آثار هستند. کلیه برنامه های برخط جشنواره به صورت روزانه در سایت تیوا نمایش خواهد داشت. افتتاحیه و اختتامیه هم در شهر اصفهان برگزار خواهد شد. در پلتفرم هاشور بخش کتابخانه ویدئویی و کارگاه ها نمایش خواهند داشت و به وسیله فیلیمو تنها نمایش آثار را داریم. 450 اسم فیلم در کتابخانه ویدئویی بارگذاری خواهند شد و این امکان برای همه وجود خواهد داشت تا به تماشای آن ها بنشینند.

او با اشاره به حضور موثر بچه ها هم گفت: سعی داریم که برای بچه ها حاشیه شهر اصفهان شرایطی را با یاری نهادهای مرتبط داشته باشیم تا آن ها هم بتوانند آثار را ببینند. داوران کودک و نوجوان بین الملل هم داریم که از شش کشور حضور خواهند داشت. به رسم گذشته ما داورانی از طرف یونیسف هم خواهیم داشت و جایزه برگزیده از دیدگاه یونیسف به یک اثر اهدا خواهد شد.

تابش درباره دستاوردهای این جشنواره گفت: برای دوستداران مطالعات سینمایی در بخش بین الملل و ملی کارگاه های خوبی طراحی شده است. سه کارگاه مدرس خارجی و سه کارگاه مدرس ایرانی خواهند داشت. مرکز اسناد و موزه جشنواره در روز ملی سینما شروع به کار کرد و بنا است تا این موزه توسعه پیدا کند. برپایی المپیاد فیلمسازی در بخش ایده و فیلم تاثیر خوبی بر آموزش نوجوانان داشت. آن ها آثار خودشان را برای المپیاد می فرستند، رقابت می نمایند و آموزش می بینند و مربیان به اسم منتور در این المپیاد حضور پیدا می نمایند و تجریبات خودشان را در اختیار این نوجوانان قرار می دهند.

او سپس بیان نمود: در افتتاحیه این دوره جشنواره بزرگداشت زنده یاد نورپور را داریم که سال ها ریاست صنف سینماداران کشور را بر عهده داشتند. در اختتامیه جشنواره هم از دو شخصیت محبوب سینمای کودک فرشته طائرپور و محمد ابوالحسنی که سال جاری به علت ابتلا به ویروس کرونا آن ها را از دست دادیم، تجلیل خواهد شد.

تابش در بخشی از صحبت های خود در پاسخ به سوال خبرنگار وبلاگ صنعت چاپی اصفهان بیان نمود: سال جاری افزایش بودجه نسبت به سال های گذشته نداریم بلکه صرفه جویی هم اتفاق افتاده است. همه این ها به رغم افزایش قیمت ها رخ داد. حتی در بخش بین الملل که بسیار هزینه بر است بخشی از همراهی ها با توجه به مکاتبات انجام شده به صورت رایگان انجام شد.

روز پنج شنبه بعلاوه با حضور دبیر جشنواره و شهردار اصفهان از پوستر اصلی جشنواره و پوستر پنجمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان اثر احسان برآبادی رونمایی شد.

سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان با مشارکت سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان، از 16 تا 21 مهر 1400 (8 تا 13 اکتبر 2021) در دو بخش مسابقه ایران و مسابقه بین الملل برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از تجلیل از فرشته طائرپور و محمد ابوالحسنی تا کمبود بودجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تجلیل از فرشته طائرپور و محمد ابوالحسنی تا کمبود بودجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید