افزایش 5 تا 10 میلیونی قیمت خودرو

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ، رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه و فروشندگان خودرو گفت: قیمت پژو 207 اتوماتیک مدل 1401 تیرماه با ارز 28 هزار تومانی حدود 567 میلیون تومان بود این در حالیست که امروز همین خودرو با ارز 33 هزار تومانی حدود 478 میلیون تومان بفروش می رسد چراکه تعداد فاکتور کردن این خودرو به وسیله خودروساز بیشتر شده است.

افزایش 5 تا 10 میلیونی قیمت خودرو

به گزارش ایلنا، سعید موتمنی، از افزایش 5 تا 10 میلیونی قیمت خودرو داخلی نسبت به 2 هفته پیش اطلاع داد و اضافه کرد: فراوری خودرو پراید متوقف شده است و پراید های موجود در بازار فراوری 96 به بعد هستند؛ پراید 131 حدود 187 میلیون تومان، پراید 111 حدود 208 میلیون تومان در بازار عرضه می گردد؛ بعلاوه 206 تیپ دوم 2 هفته پیش حدود 298 میلیون تومان بود، اما قیمت این خودرو امروز در بازار به حدود 309 میلیون تومان رسیده است.

به گفته این فعال صنفی؛ تیبا صندوق دار حدود 200 میلیون تومان و تیبا هاچ بک 208 میلیون تومان در بازار بفروش می رسد.

وی در پاسخ به این پرسش که ایران خودرو خط فراوری سمند و پژو 405 را متوقف کرد این خودرو ها چند درصد سهم بازار را داشتند و آیا خودرو هایی جایگزین آن ها خواهد شد؟ خاطر نشان کرد: کیفیت این خودرو ها قابل توجه نبود بعلاوه مشکل شماره گذاری نیز داشتند از این رو از رده فراوری خارج شدند؛ فراورینمایندگان نیز خودرو های دیگر را جایگزین آن ها خواهند کرد. بدون تردید این خودروساز تدارک فراوری خودرو نو را دیده است که فراوری 2 خودرو را متوقف نموده است.

این فعال صنفی با اشاره به کاهش تقاضا برای خرید خودرو، گفت: افرادی که احتیاج فوری به خودرو دارند برای خرید مراجعه می نمایند، اما در مجموع در این بازار شاهد جنب وجوش نیستیم.

وی با بیان اینکه حذف سامانه یکپارچه فروش خودرو در بازار تاثیری نمی گذارد، اضافه کرد: محدودیت عرضه باعث ایجاد فاصله قیمت خودرو در بازار و کارخانه شده است. به عبارت دیگر بین گرانی خودرو و اندازه عرضه آن نسبت وجود دارد؛ به عنوان مثال فاصله قیمت از کارخانه تا بازار پژو 206 تیپ 2 حدود 160 میلیون تومان است.

موتمنی ادامه داد: اگر اجازه واردات با تعرفه پایین داده می شد اثرات مثبت آن را در بازار خواهیم دید تا این تاریخ وزارت صمت جزئیاتی از نحوه واردات خودرو اعلام ننموده است؛ اگر جزییات آن معین گردد می توانستم اظهارنظر کنم که خودرو 10 هزار دلاری با چه نرخی به دست مصرف نماینده نهایی در ایران می رسد.

رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه و فروشندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا روند افزایش قیمت خودرو در هفته های آینده ادامه دار خواهد بود؟ گفت: بازار خودرو نیز تابع عرضه و تقاضاست اگر عرضه بیشتر گردد اثر خود را در بازار می گذارد؛ اگر اندازه عرضه جوابگوی تقاضا بود فاصله قیمت محصولات شرکت های خودروساز از کارخانه تا بازار حداقل 10 درصد بود نه 100 درصد.

این فعال صنفی توضیح داد: خودرو یک کالا مصرفی است که امروز تبدیل به یک کالای سرمایه ای شده است اگر محدودیت در عرضه نداشتیم قیمت این کالا با کوچکترین نوسان ارزی تغییر نمی کرد. ایران خودرو فاکتور پژو 206 را چند روزی متوقف کرد و همین مسئله تاثیر خود را در بازار گذاشت و شاهد افزایش نرخ آن در بازار بودیم.

موتمنی با اشاره به ریزش نرخ خودرو هایی که در 2 ماه گذشته افزایش فراوری داشتند، اضافه کرد: قیمت پژو 207 اتوماتیک مدل 1401 تیرماه با ارز 28 هزار تومانی حدود 567 میلیون تومان بود این در حالیست که امروز همین خودرو با ارز 33 هزار تومانی حدود 478 میلیون تومان بفروش می رسد چراکه تعداد فاکتور کردن این خودرو به وسیله خودروساز بیشتر شده است.

منبع: فرارو

به "افزایش 5 تا 10 میلیونی قیمت خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 5 تا 10 میلیونی قیمت خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید