روستای کندر کرج؛ پیشنهادی عالی برای فاصله گرفتن از هیاهوی شهری

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ، یک خبر خوب برای اهالی مرکز که دنبال فاصله گرفتن از ترافیک و شلوغی شهر و تنفس هوای آزاد هستند! روستای کندر یکی از منطقه ها خوش آب وهوای نزدیک تهران است که جان می دهد برای یک سفر یک روزه و زدن به دل طبیعت. این روستا یکی از سرسبزترین روستاهایی است که با رفتن به آن می توانید هوای پاک را جرعه جرعه نفس کشیده و در آن، یک روز به یاد ماندنی را سپری کنید. اگر می خواهید به دشت لاله های کندر و این روستای سبز حوالی تهران بروید، این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران را از دست ندهید.

روستای کندر کرج؛ پیشنهادی عالی برای فاصله گرفتن از هیاهوی شهری

روستای کندر کجاست؟

این روستا در کیلومتر 7 جاده کرج چالوس واقع شده و 60 کیلومتر با تهران فاصله دارد.

دشت لاله کندر کجاست؟

دشته لاله های کندر در بخش غربی روستا واقع شده و در آن انواع لاله ها قابل مشاهده است.

دیدنی های روستای کندر چه چیزهایی هستند؟

منطقه چهل بی بی، آبشار، دشت لاله ها و چشمه های متعدد

اقامت در روستای کندر چگونه است؟

می توانید کمپینگ، ویلا یا اقامتگاه های بومگردی را برای اقامت در روستای کندر کرج انتخاب کنید.

روستای کندر کرج را بشناسید

این منطقه، یکی از روستاهای اطراف تهران است که به خاطر دشت لاله هایش بین گردشگران محبوبیت زیادی دارد. افراد زیادی برای گذراندن روزهای آخر هفته به این روستا سفر می نمایند. بد نیست شما هم سری به دشت لاله روستای کندر بزنید تا بتوانید همه رنگ ها را در یک قاب ببینید.

روستای کندر منطقه ای بکر و دست نخورده است که با سفری هرچند کوتاه به آن می توانید روزهای خاطره انگیزی را در دفتر خاطراتتان ثبت نموده و عکس های فوق العاده ای از طبیعت ناب و گل های هزاررنگ آن ثبت کنید.

این روستا در فاصله 24 کیلومتری از کرج واقع شده و در تقسیمات کشوری جز استان البرز محسوب می گردد. بیشتر بومیان این روستا به باغ داری مشغول هستند و میوه های خوشمزه ای مثل انگور کندری، گلابی و گیلاس در آن به وفور پیدا می گردد. با رفتن به این روستا باغ های رنگارنگی می بینید که دهانتان با دیدن میوه روی درختان آن آب میفتد. پس حتما میوه های بومی نمایدر، مخصوصا انگور کندری را امتحان کنید.

به علت خوش آب وهوا بودن این منطقه، متاسفانه خیلی از اهالی تهران و کرج در آن ویلاهای کوچک و بزرگ مختلفی ساخته اند که بافت روستایی و طبیعی آن را تخریب نموده است. به همین علت با رفتن به روستای کندر، تلفیقی از ساختمان های مدرن و قدیمی را می بینید که به اعتقاد خیلی ها پارادوکس زیبایی به وجود آورده است.

جاهای دیدنی روستای کندر

در روستای کندر جاذبه های گردشگری زیادی ازجمله قبرستان زرتشتیان، بناهای تاریخی متعدد، آبشار و دشت لاله ها وجود دارد. این جاذبه های گردشگری حس خوبی به شما منتقل می نمایند که در کمترین جایی در ایران آن را می توانید تجربه کنید. در بین جاهای دیدنی کرج، روستای کندر یکی از برترین ها شناخته می گردد.

1- آبشار کندر

این آبشار یکی از منحصربه فردترین جاذبه های گردشگری کندر است که در بخش شمال شرقی این منطقه واقع شده است. اطراف آبشار کندر گونه های گیاهی مختلفی وجود دارد که زیبایی آن را دوچندان نموده اند. برای رسیدن به این منطقه باصفا باید به روستای پورکان رفته و سپس 3.5 کیلومتر از این روستا فاصله بگیرید تا بتوانید آبشار کندر را ببینید.

البته برای رسیدن به این آبشار باید یک جهت کوهستانی را پیاده طی کنید، پس کفش های مخصوص پیاده روی یادتان نرود. مطمئن هستم از دیدنی این منطقه کم نظیر پشیمان نخواهید شد.

2- چهل بی بی؛ محلی برای راز و احتیاج

در دل کوه های روستای کندر، غارهایی دست ساز وجود دارد که می توان حدس زد به وسیله انسان ها ساخته شده است. این غارها در گذشته برای پناه گرفتن و تیراندازی به مهاجمان مورد استفاده قرار می گرفتند. بومیان به این غارها، اشکف می گویند. اطراف این حفره ها منطقه ای به نام چهل دختر وجود داد.

افراد مسنی که در این منطقه زندگی می نمایند، معتقدند چندین قرن پیش، 200 دختر برای زیارت و سرگرمی به این روستا آمده اند و به طرز شگفت انگیزی ناپدید شده اند. آن ها می گویند دخترهای دم بخت، برای این که بختشان باز گردد به این منطقه آمده و نذرواحتیاج می نموده اند.

این داستان سینه به سینه بین افراد منتقل شده و پس از 2هزار سال هنوزهم افراد زیادی برای نذرواحتیاج به این منطقه می آیند. در چهل دختر ساختمان هایی وجود دارد که مورخان آن ها را به زاغه های مهمات ساخته شده به وسیله اسماعیلیان مرتبط می دانند. در این منطقه می توانید نذرواحتیاج کنید، از آّب وهوای مثال زدنی آن لذت ببرید و بناهای تاریخی را ببینید، در کل باید گفت که در چهل بی بی می توانید با یک تیر چند نشان بزنید!

3- رودخانه دره گدا برترین پیشنهاد برای نشستن بر لب جوی و دیدنی گذر عمر

این رودخانه فصلی بوده و از کوه لیز سرچمشه می گیرد. رودخانه دره گدا از باغات روستای کندر می گذرد و به رودخانه کرج متصل می گردد. جایی که این رودخانه به روستا می رسد، یک چشمه به جود آمده که به آن گل چشمه می گویند. اطراف آن برای نشستن و پیک نیک حرف ندارد. این چشمه هنوز هم پر آب است و می توانید از آن آبی گوارا بنوشید.

اگر می خواهید کنار یک جوی نشسته و گذر عمر را ببینید، دره گدا یکی از برترین پیشنهادها برایتان محسوب می گردد. می توانید کنار این رودخانه نشسته و از صدای لغزش آب روی سنگ ها لذت ببرید. رودخانه دره گدا به دشت لاله روستای کندر می رسد؛ پس می توانید علاوه بر دیدنی گونه های گیاهی مختلف از آب خنک و گوارای این رودخانه لذت ببرید.

4- چشمه های مختلف

در روستای کندر کرج چمشه های مختلفی وجود دارد که همه آن ها معدنی هستند. یکی از مواردی که نشان می دهد این روستا قدمت زیادی دارد، مجموعه چشمه های مراد هستند. این چمشه ها برای بومیان مقدس هستند و فاصله کمی با معبد آناهیتا دارند. در کتب تاریخی نوشته شده، به علت مهم بودن این حوضچه ها، سال های دور فقط خانم ها اجازه ورود به آن ها را داشته اند.

در این منطقه خانه های قدیمی متعددی با معماری های دیدنی ساخته شده که نشان از قدمت زیاد روستای کندر دارند. یکی دیگر از چشمه های روستای کندر کرج، گل چشمه است که در ابتدای رودخانه دره گدا واقع شده و هنوز هم آب در آن می جوشد

5- دشت لاله های کندر، منحصربه فردترین لاله زار ایران

زمانی که به روستای کندر کرج می رسید، اگر سمت غرب را نگاه کنید، دشت لاله ها را می بینید. زمانی که سمت چپ را نگاه می کنید، با دنیایی از رنگ های روبرو می شوید که روی زمین نقش بسته اند. مطمئن هستم با دیدنی دشت لاله های کندر حیرت زده خواهید شد.

آقای پهلوانی با عشق فراوان، تعداد زیادی لاله در این دشت کاشت و برای اولین بار، لاله ها، خود را در بهار سال 1399 نشان دادند. آقای پهلوانی و چند شخص دیگر تصمیم گرفتند که فرش گونه ای از گل های لاله طبیعی روی دشت پهن نمایند تا بتوانند جذابیت روستاشان را افزایش دهند. آن ها اکنون علاوه بر برگزاری جشنواره لاله ها به رشد و تکثیر پیاز این گل زیبا مشغول هستند.

این گروه با کوشش ها بسیار، توانستند واردات پیاز لاله را کاهش داده و برای صادرات این گیاه حرف هایی برای گفتن داشته باشند. در فاز اول، حدود 2 میلیون لاله آلیوم در دشتی به مساحت 3.4 هکتار کاشته شد. البته هرساله دشت لاله های کندر وسیع تر خواهد شد.

موقعیت دشت لاله ها روی گوگل مپ

برترین زمان بازدید از دشت لاله

اوایل بهار در بیشتر منطقه ها دنیا، زمانی است که پیازهای لاله گل می دهند و کم کم رشد می نمایند. فقط حواستان باشد که این گل ها فقط دو ماه عمر دارند، پس برای بازدید از آن ها نباید وقت را تلف کنید. دشت لاله های کندر همه روزه بین ساعات 8 تا 20 آماده پذیرایی از گردشگران بوده و می توانید از این منطقه بی نظیر دیدن کنید. راستی تا یادم نرفته باید بگویم که دشت لاله های کندر بزرگترین لاله زار کشور است پس حتما باید از آن دیدن کنید.

هزینه بازدید از این منطقه در روزهای غیرتعطیل 15 و در روزهای تعطیل 20هزار تومان است. با پرداخت این هزینه می توانید 2 ساعت و 15 دقیقه در این لاله زار گشت بزنید. بعلاوه مسئولان این منطقه، قابلیت خرید پیاز لاله را هم در اختیار گردشگران قرار می دهند و علاقه مندان به این گل می توانند پیاز آن را خریداری نمایند.

چگونه به دشت لاله های کندر برویم؟

پس از طی جهتی پرپیچ وخم به روستا خواهید رسید. زمانی که به روستای کندر کرج رسیدید، باید به سمت غرب حرکت کنید. با دنبال کردن تابلوهای مزرعه لزور، به دشت لاله های کندر خواهید رسید. این جهت هموار بوده و با ماشین شخصی می توانید بدون هیچ محدودیتی از آن عبور نموده و دشت را ببینید.

با ماشین شخصی می توانید تا نزدیکی دشت لاله ها بروید و کمی پیاده روی کنید تا به ورودی آن برسید. در این دشت گل های رنگارنگی به چشم می خورد که شما را از هیاهوی شهر دور می نماید.

سوغات روستای کندر چیست؟

بیشتر مردم کندر به باغداری مشغول هستند و از این راه امرارمعاش می نمایند. یکی از سوغات روستای کندر کرج میوه های آن است. شما می توانید از اهالی روستا لیمو، پرتغال، انبه، خرما و رطب بخرید. بعلاوه چندین دار قالی در روستا برپاست و زنان این روستا، هنر و شاهکار خود را با استفاده از این وسایل، روی فرش پیاده می نمایند.

می توانید تابلو فرش های نفیس و دست بافت را در این روستا به عنوان سوغات بخرید. ازجمله دیگر سوغات این منطقه می توان به زری بافی، حصیربافی، بافت سواس (نوعی سندل)، بافت پری خرما و.. اشاره نمود.

آیا می توان با ماشین به روستای کندر رفت؟

این روستای کم نظیر در فاصله 22 کیلومتری از کرج و در کیلومتر 7 جاده کرج - چالوس واقع شده است. اگر اهل تهران هستید و از ترافیک خسته شده اید، حتما بازدید از این منطقه باصفا را در برنامه خود قرار دهید. شما با چند ساعت رانندگی می توانید به روستای کندر برسید و از زیبایی های فراوان آن دیدن کنید.

برای رسیدن به این روستا، باید وارد جهت روستای پورکان شوید. شما پس از 3.5 کیلومتر دشت لاله های کندر را خواهید دید. جهت روستای کندر آسفالته بوده و شما به راحتی می توانید با ماشین، خودتان را به آن برسانید.

کی به روستای کندر کرج بروید؟

این منطقه به علت کوهستانی بودن در زمستان کمی سرد می گردد و ممکن است در این فصل نتوانید به راحتی از آن بازدید کنید. پیشنهاد من این است که بهار را برای بازدید از روستای کندر انتخاب کنید، شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا بهار؟

در این فصل دشت لاله های کندر دوباره زنده خواهد شد و می توانید این دریای گل را از نزدیک ببینید. اگر نتوانید این دشت گل وسیع را دیدن کنید، از خودتان گله مند می شوید که چرا زمان بهتری را برای سفر انتخاب نکردید.

این روستا در همه فصل ها زیبایی های خاص خودش را دارد، اما طعم بازدید از آن در بهار با دیگر فصل ها اصلا قابل مقایسه نیست. در این فصل شاهد آب وهوایی مثال زدنی در روستای کندر کرج خواهید بود و می توانید ریه های خود را مهمان یک دم هوای پاک کنید.

شب در روستای کندر بمانید یا نه؟

ماندن در این روستا به خودتان بستگی دارد، شاید بخواهید شب را در کرج سپری کنید یا مسافرتی یک روزه به آن داشته باشید. اگر می خواهید در کندر بمانید، چند گزینه اقامتی مختلف پیش رویتان است. می توانید در دشت های هموار روستا کمپ بزنید یا در ویلاهای ساخته شده بمانید. البته اگر نظر من را می خواهید، می گویم که کمپ در دل طبیعت برپا نموده و از ماندن در قلب دشت های سرسبز لذت ببرید.

شاید با خوانواده به این کندر می روید، پس بهتر است به مشاورین املاک رفته و ویلاهای مبله را برای اقامت خود رزرو کنید. هرکدام از ویلاها قابلیت ها و امکانات رفاهی متفاوتی دارند. بنابراین شما می توانید نسبت به شرایط خود، یکی از آن ها را انتخاب نموده و در آن اقامت داشته باشید.

علاوه براین اطراف مزرعه لزور اقامتگاه های بومگردی متعددی ساخته شده که با اقامت در آن ها می توانید با سبک زندگی بومیان کندر آشنا شوید. در این کلبه ها، کرسی ذغالی، چراغ نفتی و تنور وجود دارد که با دیدنی محیط قدیمی آن شگفت زده خواهید شد.

روستای کندر کجاست؟

روستای کندر فاصله زیادی با تهران ندارد و با حدود 1 ساعت رانندگی می توانید به آن برسید. زمانی که به کرج رسیدید، باید وارد جاده چالوس شده و 7 کیلومتر پیش بروید تا تابلو این روستا را ببینید.

آدرس روستای کندر کرج: کیلومتر 7 جاده کرج چالوس

موقعیت روستای کندر روی گوگل مپ

روستای کندر، محیطی ایده آل برای عاشقان طبیعت

خوب، خوب؛ به قول شاعر، به خاتمه آمد این دفتر، حکایت همچنان باقی ست. من فقط بخش کوچکی از زیبایی های روستای کندر کرج را گفتم که بقیه آن را باید خودتان با همه وجود لمس کنید تا به این صحبتم باور پیدا کنید. امیدوارم توانسته باشم شما را برای سفر به این منطقه باصفا ترغیب نموده باشم.

منبع: علی بابا

به "روستای کندر کرج؛ پیشنهادی عالی برای فاصله گرفتن از هیاهوی شهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای کندر کرج؛ پیشنهادی عالی برای فاصله گرفتن از هیاهوی شهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید