21 ترفند WhatsApp که باید بلد باشید

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ، در حال حاضر WhatsApp محبوب ترین اپلیکیشن پیغام رسان دنیا محسوب می گردد و این محبوبیت بی علت نیست. به عنوان مثال باید بگوییم که همیشه به وسیله به روزرسانی ها قابلیت های جذابی به این اپلیکیشن افزوده می گردد و از انواع و اقسام گجت ها هم پشتیبانی می نماید. اگر اهل استفاده از این اپلیکیشن پرطرفدار هستید و دوست دارید از انواع و اقسام بخش های آن سر دربیاورید، در ادامه به 21 ترفند واتس اپ نگاهی می اندازیم. بعضی از این ترفندها بسیار ساده هستند و بسیاری از کاربران از آن ها بهره می برند، اما بخشی دیگر از ترفندها در واتساپ تازه اضافه شده اند و برای عموم کاربران چندان شناخته شده نیستند.

21 ترفند WhatsApp که باید بلد باشید

نوشتن متن برجسته، ایتالیک یا خط دار

واتساپ چند سال پیش این قابلیت را معرفی کرد اما هنوز بسیاری از کاربران از وجود آن خبر ندارند. این ترفند واتس اپ بدین شرح است که با گذاشتن علامت های مخصوص در ابتدا و انتهای متن های موردنظر، می توانید شکل و شمایل آن ها را تغییر دهید. به عنوان مثال اگر می خواهید پیغام موردنظر برجسته (Bold) باشد، باید در ابتدا و انتهای آن نشان ستاره تایپ کنید؛ مثلا بنویسید *سلام*. برای ایتالیک کردن بنویسید -سلام- و برای خط دار کردن هم متن را موردنظر را به صورت ~سلام~ تایپ کنید. اگر می خواهید متن ها از فونت تک فاصله (monospace) بهره ببرند، قبل و بعد از متن سه بار علامت ‘ را تایپ کنید که در نهایت بدین صورت می گردد: ‘سلام.

نقل قول کردن

در هنگام چت های پرسرعت یا گروهی، برای این که رشته کلام از دست نرود، بهتر است که این قابلیت مورد استفاده قرار بگیرد. برای استفاده از این ترفند واتس اپ، پیغام موردنظر را انتخاب کنید و بعد از ضربه بر فلشی که رو به سمت چپ قرار گرفته است (اولین فلش از سمت چپ) می توانید مستقیما جواب پیغام مذکور را تایپ کنید.

غیرفعال کردن دانلود اتوماتیک

این ترفند واتس اپ می تواند موجب صرفه جویی در مصرف اینترنت گردد. اگر می خواهید انواع و اقسام فایل ها در هنگام استفاده از اینترنت موبایل یا وای فای دانلود نگردد، در بخش Setting به Data and storage usage مراجعه کنید و در این قسمت روانه When using mobile data یا When connected on Wi-Fi یا هردوی آن ها شوید. در این قسمت می توانید گزینه های مربوط به دانلود اتوماتیک عکس ها، صدا، ویدیوها و اسناد را فعال یا غیرفعال کنید تا این فایل ها فقط به صورت دستی و فقط با اجازه کاربر دانلود شوند.

کاهش مصرف اینترنت تماس واتساپ

تماس های صوتی و تصویری واتساپ حجم زیادی از اینترنت را مصرف می نمایند ولی با بهره گیری از این ترفند واتس اپ می توان حجم مصرفی این تماس ها در هنگام اتصال به اینترنت موبایل را کاهش داد. برای انجام این کار در بخش Setting روانه قسمت Data and storage usage شوید و در پایین آن می توانید گزینه Low data usage را مشاهده کنید که با فعال کردن آن، مصرف اینترنت موبایل در هنگام تماس های صوتی و تصویری واتساپ کاهش می یابد.

مشاهده آمار تفکیک شده مصرف اینترنت واتساپ

این ترفند واتساپ به شما اجازه می دهد که به صورت تفکیک شده به آمار مربوط به مصرف اینترنت واتساپ دسترسی داشته باشید. برای این کار در بخش Setting و سپس Data and storage usage، به قسمت Network usage مراجعه کنید. در این قسمت می توانید اندازه اینترنت مصرف شده برای بخش هایی مانند تماس ها، پیغام ها و دیگر موارد را مشاهده کنید. البته متأسفانه در این بخش آمار مربوط به اینترنت موبایل و وای فای به صورت تفکیک شده ارائه نمی گردد.

مشاهده حجم اشغال شده از جانب مخاطبین

در بخشی Setting و سپس Data and storage usage می توانید به قسمت Storage usage مراجعه کنید و ببینید که فایل های ارسالی از جانب مخاطبین شما چه میزان از فضای حافظه گجت را اشغال نموده اند. با کلیک بر هر یک از این مخاطبین یا گروه ها، آمار این فضای اشغال شده را به صورت تفکیکی خواهید دید.

پاک کردن محتواهای ارسال شده از جانب مخاطبین

علاوه بر مشاهده این آمار، امکان پاک کردن این محتواها هم وجود دارد. بعد از انجام گام هایی که در ترفند قبل شرح دادیم، می توانید بر آیکون مربوط به گروه یا مخاطب موردنظر ضربه بزنید و در بخش پایین آن، گزینه manage messages را انتخاب کنید. با این کار می توانید گزینه های مربوط به محتواهای مختلف را فعال کنید تا با کلیک بر Clear messages تمام این محتواهای حجیم پاک شوند.

درخواست اطلاعات اکانت در واتساپ نو

همچون فیسبوک و توییتر، واتساپ نو هم به کاربرانش اجازه می دهد که در یک فایل ZIP اطلاعات اکانت و تنظیمات آن را دریافت نمایند. البته این فایل حاوی پیغام ها نیست و شامل عکس پروفایل، نام گروه ها و دیگر موارد مشابه است. برای این ترفند واتس اپ باید در بخش Setting به قسمت Account و سپس Request account info مراجعه کنید و سپس بر گزینه request report ضربه بزنید. انجام این فرایند حدود دو تا سه روز به طول می انجامد و اگر در این مدت اکانت را پاک کنید، شماره یا گجت را تغییر دهید، این فرایند لغو می گردد.

ایمیل کردن محتوای چت ها

در واتساپ علاوه بر ذخیره تاریخچه چت ها در فضای ابری، می توان محتوای آن ها را به خود یا دیگران ایمیل کرد. برای این ترفند واتس اپ ابتدا به بخش Setting و سپس Chats و در نهایت Chat history مراجعه کنید و سپس بر email chat ضربه بزنید. با این کار می توانید تاریخچه مربوط به مخاطب یا گروه موردنظر را انتخاب و سپس آن را ایمیل کنید.

فعال کردن تایید هویت دومرحله ای

به صورت پیش فرض، برای استفاده از واتساپ باید شماره موبایل خود را وارد کنید تا یک پین به گوشی شما فرستاده گردد. اما اگر می خواهید امنیت اکانت خود را افزایش دهید، بهتر تایید هویت دومرحله ای را هم فعال کنید. برای این کار، از بخش Setting و Account وارد قسمت Two-step verification شوید. در این قسمت می توانید یک کد 6 رقمی را انتخاب کنید و در هنگام استفاده از اکانت واتساپ در گجت نو، از شما خواسته می گردد این کد موردنظر را وارد کنید. ضمناً باید آدرس ایمیل خود را هم تایپ کنید تا در مواقع فراموشی این کد، عدد موردنظر به ایمیل شما فرستاده گردد.

افزودن مخاطب به هوم اسکرین

با بهره گیری از این ترفند واتس اپ افزودن مخاطب به هوم اسکرین امکان پذیر می گردد. چنین حالتی برای افرادی مناسب است که وقت زیادی را صرف چت یا تماس با مخاطبان خاصی می نمایند. برای این کار، ابتدا بر مخاطب یا گروه موردنظر ضربه بزنید و سپس با انتخاب آیکون سه نقطه عمودی که در گوشه فوقانی راست قرار گرفته است،More را انتخاب و در نهایت بر Add shortcut ضربه بزنید. پایان با انتخاب گزینه add این کار انجام می گردد.

غیرفعال کردن تیک آبی خوانده شدن

برای کاربرانی که چندان اهل استفاده از واتساپ نیستند باید بگوییم که این تیک آبی نشان دهنده خوانده شدن پیغام است. اگر می خواهید کسی از خوانده شدن پیغام های ارسالی به شما خبردار نگردد، ابتدا به Setting و Account و سپس Privacy مراجعه کنید و در نهایت گزینه Read receipts را غیرفعال کنید. البته توجه داشته باشید که با غیرفعال کردن این قابلیت، شما هم دیگر نمی توانید از خوانده شدن پیغام هایتان خبردار شوید.

مشاهده نام خواننده های پیغام های گروهی

اگر اهل ارسال پیغام های گروهی هستید، با این ترفند واتس اپ می توانید خواننده های پیغام موردنظر را پیدا کنید. برای این کار ابتدا پیغام مذکور را انتخاب کنید و بعد از ضربه بر آیکون سه نقطه عمودی، گزینه info را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن قابلیت last seen

فعال بودن قابلیت last seen باعث می گردد که مخاطبین شما از آخرین باری که به واتساپ مراجعه نموده اید، خبردار شوند. برای غیرفعال کردن این معینه، ابتدا در بخش Setting به Account و سپس Privacy مراجعه کنید. در این قسمت بر بخش Last Seen ضربه بزنید و در این بخش می توانید تنظیمات موردنظر خود را لحاظ کنید.

مشاهده لیست مخاطبین بلاک شده

اگر به هر علتی خواهان مشاهده لیست کامل مخاطبین بلاک شده هستید، برای این کار ابتدا به Setting و Account و در نهایت Privacy سر بزنید. در پایین این بخش، می توانید گزینه Blocked Contacts را مشاهده کنید و با ضربه بر آن، لیست این مخاطبین به نمایش درمی آید.

نحوه استفاده از قابلیت لایو لوکیشن

در واتساپ به راحتی می توان موقعیت مکانی را ارسال کرد. برای این کار کافی است بر آیکون به شکل گیره کاغذ ضربه بزنید و گزینه location را انتخاب کنید. اما اگر می خواهید قابلیت لایو لوکیشن را برای مخاطب به خصوصی فعال کنید که به صورت زنده قادر به مشاهده موقعیت مکانی شما باشد، باید بعد از انتخاب Location، بر گزینه Share Live location ضربه بزنید و مدت فعال بودن این قابلیت را هم معین کنید.

نوتیفیکیشن شخصی سازی شده برای مخاطبین

اگر همیشه پیغام های متعددی را در واتساپ دریافت می کنید، پس احتمالا برای اینکه از شر نوتیفیکیشن های پیاپی خلاص شوید، آن ها را غیرفعال می کنید. اما خوشبختانه به لطف این ترفند واتس اپ می توانید نوتیفیکیشن های شخصی سازی شده برای مخاطبین موردنظر خود تعریف کنید. برای این کار وارد صفحه چت با مخاطب مذکور شوید و بعد از ورود به پروفایل مخاطب، گزینه custom notifications را انتخاب کنید. با این کار وارد یک منو می شوید و بعد از فعال کردن گزینه use custom notifications می توانید مواردی مانند صدای نوتیفیکیشن، نوع ویبره و حتی رنگ LED را با توجه به سلیقه خود تغییر دهید.

بی صدا کردن مخاطبین یا گروه ها

اگر عضو گروه هایی هستید که بنا به دلایلی نمی توانید آن ها را ترک کنید و از صدای نوتیفیکیشن های مربوط به آن ها هم عاصی شده اید، می توانید صدای نوتیفیکیشن مربوط به این گروه ها یا مخاطبین موردنظر خود را قطع کنید. برای این کار، ابتدا انگشت خود را بر مخاطب یا گروه مذکور نگه دارید تا تعدادی گزینه در قسمت فوقانی اپلیکیشن به نمایش دربیاید. با کلیک بر آیکونی که شبیه به اسپیکر خط خورده است، منویی باز می گردد که می توانید زمان موردنظر برای بی صدا کردن نوتیفیکیشن را معین کنید.

استفاده از واتساپ در کامپیوتر

برای استفاده از واتساپ در کامپیوتر، می توانید نسخه دسکتاپ آن را دانلود کنید یا اینکه از نسخه وب آن بهره ببرید. در هر دو حالت برای آغاز کار یک QR code به نمایش درمی آید و با باز کردن واتساپ موجود در گجت و ضربه زدن بر آیکون سه نقطه عمودی، روانه WhatsApp Web می شوید و سپس QR code reader را باز کنید. بعد از این کار دوربین گوشی را به سمت QR code به نمایش درآمده در کامپیوتر بگیرید تا بتوانید از این نسخه ها بهره ببرید. متأسفانه استفاده از این نسخه ها وابسته به گوشی است و حداقل برای آغاز استفاده از این نسخه ها باید واتساپ موجود در گجت فعال باشد.

انتقال فایل از گوشی به کامپیوتر (و برعکس)

هرچند نسخه وب و دسکتاپ واتساپ آن چنان که بایدوشاید امکانات جذابی ندارند، اما حداقل می توان از آن ها برای انتقال فایل های مختلف استفاده کرد. برای این ترفند واتس اپ کافی است یکی از مخاطبین را به یک گروه نو دعوت کنید و سپس این مخاطب را حذف کنید. با این کار گروهی باقی می ماند که تنها عضوش شما هستید و از این گروه می توانید به عنوان یک فضا برای ردوبدل کردن فایل ها بهره ببرید.

ثبت نام برای استفاده از نسخه بتا

برای اینکه هرچه سریع تر ویژگی های نو واتساپ در دسترس شما قرار بگیرد، باید برای نسخه بتای آن ثبت نام کنید. برای این کار، به پایین صفحه واتس اپ در گوگل پلی مراجعه کنید و بر گزینه Im in ضربه بزنید. با این کار و سپس آپدیت کردن واتساپ، اپلیکیشن شما تبدیل به نسخه بتا می گردد. هر وقت هم که خواستید از این نسخه خارج شوید و از نسخه معمولی بهره ببرید، در همین بخش بر گزینه leave ضربه بزنید و فرایند قبلی را تکرار کنید. البته گاهی اوقات به علت پر شدن ظرفیت کاربران نسخه بتا، نمی توان چنین کاری را انجام داد.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ

به "21 ترفند WhatsApp که باید بلد باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "21 ترفند WhatsApp که باید بلد باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید