ایران اجرای پروتکل الحاقی را مطابق با قوانین ملی خود متوقف کرده است

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت: مسکو امیدوار است توقف اجرای پروتکل الحاقی برجام از سوی ایران که مطابق با قوانین داخلی این کشور اجرا شده است، مدت زمان زیادی طول نکشد و به زودی لغو شود.

ایران اجرای پروتکل الحاقی را مطابق با قوانین ملی خود متوقف کرده است

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ به نقل از خبرگزاری تسنیم، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی در پیامی توئیتری گفت که مقامات مسکو امیدوارند که توقف اجرای پروتکل الحاقی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران از سوی تهران، مدت زیادی به طول نینجامد. به گفته این دیپلمات روس، طرف ایرانی اجرای پروتکل الحاقی برجام را مطابق با قوانین ملی این کشور و مصوبه مجلس ایران متوقف کرده است.

اولیانوف در واکنش به بیانیه مشترک انگلیس، فرانسه و آلمان که در آن جمهوری اسلامی به نقض تعهداتش در چارچوب برجام و توقف اجرای پروتکل الحاقی متهم شده است، نوشت: مقامات تهران بر اساس قوانین داخلی این تصمیم را گرفته اند، البته روسیه امیدوار است که در آینده بسیار نزدیک این توقف موقت لغو شود که ابزار بسیار مهمی در بازرسی هاست و باعث شود تلاش های سیاسی برای تحقق کامل اجرای توافق هسته ای از سوی همه طرفین به نتیجه برسد.

نماینده روسیه در وین پیش از این یادآور شده بود: توافقات جدید بین مقامات تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، موفقیتی قابل توجه است و این امکان را به وجود آورده است سطح مناسبی از بازرسی ها حتی بعد از توقف پروتکل الحاقی تأمین شود و شرایطی بسیار مناسب تر برای ادامه تلاش های سیاسی پیرامون ازسرگیری مجدد اجرای کامل توافق هسته ای فراهم شود.

لازم به ذکر است، دلیل این تصمیم گیری ایران، این واقعیت است که آمریکا تا ضرب الاجل معین شده از سوی تهران تا 21 فوریه (5 اسفند ماه) تحریم های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی را لغو نکرد و شرکت کنندگان اروپایی برجام نیز بخشی از تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه را اجرا نکردند.

البته مقامات واشنگتن در آستانه این ضرب الاجل از علاقه مندی خود برای مذاکرات با تهران، تحت نظارت اتحادیه اروپا و با شرکت شش میانجی گر بین المللی، از جمله روسیه و چین خبر دادند. مقامات ایرانی در حال بررسی این پیشنهاد هستند.

طرف آمریکایی، در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در سال 2018 به طور یکجانبه از برجام خارج شده بعد از آن اقدامات خاصی برای اعمال فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرد، این مسئله باعث شد مقامات تهران به تدریج از اجرای تعهدات داوطلبانه خود در چارچوب توافق هسته ای دست بردارند.

منبع: جام جم آنلاین

به "ایران اجرای پروتکل الحاقی را مطابق با قوانین ملی خود متوقف کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران اجرای پروتکل الحاقی را مطابق با قوانین ملی خود متوقف کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید