ضربه موج دوم محدودیت های کرونایی به اقتصاد انگلیس

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ، خبرنگاران : نتایج تازه ترین تحقیقات انجام شده در انگلیس نشان می دهد که موج دوم محدودیت های کرونایی منجر به کاهش قابل توجه فعالیت شرکت های تجاری در این کشور شده است.

ضربه موج دوم محدودیت های کرونایی به اقتصاد انگلیس

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ به ایرنا، تحقیقات مرکز مارکیت که روز دوشنبه منتشر شد بیان گر آن است که شاخص مدیران خرید در بخش فراوری (پی ام آی) انگلیس با 4.7 واحد کاهش در ماه نوامبر به 47.4 واحد رسیده که این میزان پایین ترین حد در چهار ماه گذشته است.

این برای اولین بار از ماه ژوئن است که شاخص مدیران خرید در بخش فراوری انگلیس به زیر 50 واحد می رسد. خبرگزاری رویترز پیش بینی نموده است که این شاخص در ماه های آینده به 42.5 واحد می رسد.

شاخص مدیران خرید به طورکلی مقیاسی برای میزان فعالیت مالی در یک بخش خاص در طی یک دوره تعیین است که بالاتر بودن میزان شاخص از عدد 50، مبین این است که اقتصاد در حال پویایی است و پایین تر از 50 مؤید کاهش فعالیت های مالی و حرکت آن به سوی منقبض شدن است.

کارشناسان پیش بینی می نمایند که اقتصاد انگلیس در سه ماهه سرانجامی سال جاری کاهش عمیق تری را تجربه خواهد نمود. آمارها و نظرسنجی ها نشان می دهد که انگلیس به دلیل بحران کرونا از هر نظر در بدترین شرایط به نسبت تمام کشورهای عضو سازمان همکاری مالی و توسعه (OECD) واقع شده است. درآمد ملی کشور یا فراوری ناخالص ملی در این مدت 11.5 درصد سقوط نموده است که بیشتر از آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و آمریکا است.

از سویی آمارهای رسمی نشان می دهد که در سه ماه منتهی به سپتامبر (شهریور/مهر) گذشته بالغ بر 314 هزار شاغل بیکار شده اند. بر اساس گزارش دفتر آمار ملی انگلیس نرخ بیکاری در سه ماهه سوم سال جاری 4.8 درصد افزایش یافته که این رقم بالاترین میزان از نوامبر سال 2016میلادی و 4.5 درصد بیشتر از ماه قبل از آن است. بانک مرکزی انگلیس پیش بینی می نماید که آمار بیکاری در سه ماهه دوم سال آینده میلادی (2021) به 7.75 درصد افزایش خواهد یافت.

وزیر دارایی انگلیس دیروز در سخنانی اقتصاد انگلیس را در شرایط شوک توصیف کرد و از احتمال افزایش مالیات ها برای جبران این خسارت اطلاع داد. او در گفت وگو با شبکه تلویزیونی بی بی سی بدهی دولت را به حدی سرسام آور خواند که به شوخی گفت میخواهد تا کارت اعتباری نخست وزیر را هم پس بگیرد.

آمار دقیقی از آخرین میزان بدهی دولت در دست نیست اما کارشناسان پیش بینی می نمایند که میزان آن به بیشترین حد پس از جنگ های جهانی اول و دوم رسیده است. در چنین شرایطی تصمیم اخیر دولت برای افزایش بودجه دفاعی این کشور به بالاترین حد در 30 سال گذشته با پرسش های زیادی در داخل روبرو شده است.

بحران مالی در حالی انگلیس را در می نوردد که انتظار می رود خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، شرایط مالی این کشور را تیره تر کند.

انگلیس تا کنون متحمل بیش از 55 هزار و 24 مرگ ناشی از کووید19 شده و پیش بینی می گردد تا سرانجام سال میلادی اقتصاد آن 14 درصد کوچکتر گردد. با سرانجام سال 2021 هم پیش بینی می گردد که فراوری ناخالص ملی نسبت به تمام بحران های 100 سال گذشته (به استثنای جنگ ها)، شدیدترین کاهش را نشان دهد.

مقامات انگلیس امیدوارند با تائید واکسن جدید کرونا و شروع عملیات واکسیناسیون، جان تازه ای به اقتصاد این کشور تزریق گردد. سازمان درمان ملی انگلیس با برپایی مراکز واکسیناسیون میخواهد تا اواخر فروردین سال آینده تمام شهروندان این کشور را واکیسنه کند. اما کارشناسان پیش بینی می نمایند اقتصاد انگلیس دست کم تا 4 سال دیگر بر اثر بحران کرونا ترمیم نخواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز

به "ضربه موج دوم محدودیت های کرونایی به اقتصاد انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضربه موج دوم محدودیت های کرونایی به اقتصاد انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید