هشدار گوترش نسبت به وخامت بحران آب و هوایی

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ، ایرنا نوشت: آنتونی گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از این که کشورهای ثروتمند دنیا در دوران کرونا میلیاردها دلار بیشتر در زمینه سوخت فسیلی هزینه نموده اند، هشدار داد بحران آب و هوایی به نقطه بی بازگشت نزدیک شده است.

هشدار گوترش نسبت به وخامت بحران آب و هوایی

روزنامه گاردین روز آدینه نوشت: گوترش هشدار داد اگر کشورهای ثروتمند از دوران همه گیری کرونا با سرمایه گذاری در اقتصاد سبز به منظور مبارزه با بحران آب و هوایی خارج نشوند، با خطر نابخشودنی از دست دادن فرصت ها روبرو خواهند شد.

گوترش قبل از ملاقات با رهبران بزرگترین کشورهای اقتصادی دنیا در اجلاس گروه 7 در انگلیس گفت، به رغم وعده های داده شده در زمینه بازیابی سبز، نگران هزینه میلیاردها دلاری کشورهای ثروتمند در طرح های سوخت فسیلی به جای انرژی های پاک از زمان شروع همه گیری است.

وی در مصاحبه با گاردین در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: بیش از پیش ناامید شده ام و نگران تبعات چنین اقداماتی هستم. ضروری است مطمئن شویم این فرایند به عقب باز می شود. اکنون به روشنی می گویم که ما به نقطه بدون بازگشت نزدیک می شویم.

دبیر کل سازمان ملل گفت: هزینه کردن چندین میلیارد دلاری و خودداری از استفاده کردن از فرصت همه گیری برای بازگشت به عقب و سرمایه گذاری هنگفت بر اقتصاد سبز یک فرصت از دست رفته نابخشودنی است.

گاردین با استناد بر یک تحقیق تازه نوشت: کشورهای گروه هفت متشکل از آمریکا، انگلیس، کانادا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و ژاپن از شروع همه گیری کرونا درباره حمایت از بخش های نفت وگاز و زغال سنگ به ارزش 189 میلیارد دلار متعهد شده اند و پیشنهاد اختصاص منابع اقتصادی در صنعت های خودروسازی و هوانوردی را داده اند. این مبلغ 40 میلیارددلار بالاتر از هزینه های بخش های انرژی تتازه شدنی است.

تعدادی از رهبران دنیا ازجمله بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان تاکید دارند که بحران آب وهوایی باید در فرایند خروج از بحران کووید-19 موضوع داشته باشد. تاکید آنها به علت آن است که همه گیری باعث شده در بسیاری از شهرهای دنیا دوچرخه سواران و افراد پیاده حضور بیشتری در خیابان هایی داشته باشند که قبلا تحت سلطه خودروها بود.

در حالی که کشورهای گروه 7 دور زمینه توقف اختصاص منابع اقتصادی در زمینه زغال سنگ توافق نموده اند کشورهای ثروتمند دنیا میلیاردها دلار صرف توسعه گاز یکی دیگر از سوخت های فسیلی نموده اند که چهاربرابر منابع اقتصادی لازم برای پروژه های بادی و خورشیدی است.

سازمان بین المللی انرژی به تازگی گزارش داد با بازگشایی کسب وکارها انتظار می رود گرمای کره زمین افزایش یابد و برای دوین بار در تاریخ در سال 2021 به بالاترین سطح برسد.

گوترش ابراز امیدواری نموده که جو بایدن کشورهای دیگر را وادار کند به تعهدات اقتصادی خود در قبال بحران آب و هوایی پایبند باشند به ویژه این که آمریکا در دوران بعد از دونالد ترامپ دیپلماسی آب و هوایی در سطح بین المللی را در پیش گرفته است.

دانشمندان به تازگی هشدار دادند دمای زمین می تواند در 5 سال آینده، البته به طور موقت، از محدودیت به طور میانگین 1.5 درجه سانتی گراد که در توافق آب و هوایی پاریس لحاظ شده است فراتر رود.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "هشدار گوترش نسبت به وخامت بحران آب و هوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار گوترش نسبت به وخامت بحران آب و هوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید