مهدی طارمی کنار زلاتان ابراهیموویچ!

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ، ضربه ای که گل سال اروپا لقب گرفت، حالا به جمع سه گل برتر سال دنیا رسیده و طارمی را در آستانه بزرگترین عنوان فردی یک بازیکن ایرانی قرار داده است؛ جایزه ای که با انتخاب طرفداران فوتبال و البته اسطوره های عضو فیفا اهدا خواهد شد.

مهدی طارمی کنار زلاتان ابراهیموویچ!

روز گذشته بود که فیفا از سه نامزد نهایی جایزه پوشکاش پرده برداشت و مهدی طارمی را در کنار پاتریک شیک و اریک لاملا قرار داد؛ بازیکنانی که سال گذشته توانستند در یورو 2020 و لیگ جزیره گل هایی را بزنند که نام آن ها را به مراسم برترین های فیفا برساند.

رقابت با گل هایی از جزیره و یورو

پاتریک شیک در اولین بازی مرحله گروهی یورو پیروز شد دو بار دروازه اسکاتلند را در استادیوم خانگی این تیم در گلاسکو باز کند و تیمش را به پیروزی برساند. او این گل را در حالی به ثمر رساند که دروازه بان حریف از خط دروازه فاصله گرفته بود و شیک از 45 متری شانسش را امتحان کرد و پیروز شد گلی را بزند که به عنوان برترین گل تورنمنت انتخاب شد.

ستاره تیم جمهوری چک با این گل به اولین بازیکن تیم ملی کشورش پس از جام جهانی 2006 تبدیل شد که در یک تورنمنت معتبر دبل می نماید و به نخستین بازیکن از 1980 که در جام ملت های اروپا از این فاصله گل می زند.

گل اریک لاملا در چارچوب یکی از حساس ترین بازی های فصل تاتنهام در دربی شمال لندن به ثمر رسید؛ جایی که او پیروز شد به شکلی استثنایی دروازه آرسنال را باز کند. در این بازی پاس لوکاس مورا در شلوغی محوطه جریمه و در حالی که سه بازیکن جلوی لاملا را گرفته بود به او داده شد و این بازیکن آرژانتینی به شکلی نمایشی توپ را روانه دروازه حریف کرد که ضربه محکم او با عبور از بین پای مدافع آرسنال، یکی از برترین گل های تاریخ لیگ جزیره را رقم زد.

نکته جالب اینکه فصل گذشته نیز سون هیونگ مین توانسته بود با پیراهن تاتنهام گل پوشکاش را به نام خود ثبت کند و حالا تاتنهام می تواند به اولین تیم تاریخ تبدیل گردد که برای دو سال متوالی، بازیکنانش جایزه پوشکاش را تصاحب می نمایند؛ هرچند که ممکن است با پیروزی مهدی طارمی، فوتبال ایران برای اولین بار زننده زیباترین گل سال را در آغوش بگیرد.

طارمی در کنار زلاتان ابراهیموویچ؟

این جایزه از 2009 به مراسم برترین های سال راه یافته و سپ بلاتر رییس پیشین فیفا، بنیانگذار آن بوده است. او این جایزه را به نام فرانس پوشکاش فوق ستاره مجارستانی که برترین گلزن قرن بیستم بود، انتخاب کرد و رقابتی مجذوب کننده را برای انتخاب برترین گل سال پدید آورد.

اولین برنده جایزه پوشکاش کریستیانو رونالدو است؛ بازیکنی که با شوت از راه دور دروازه تیم پورتو را در چارچوب لیگ قهرمانان اروپا گگردد و در حالی که آندرس اینیستا (گل به چلسی در نیمه نهایی لیگ قهرمانان) را به عنوان جدی ترین رقیب می دید، توانست با اختلاف حدود 2 درصد، برنده گردد که این نزدیک ترین رقابت برای گرفتن این جایزه هم محسوب می گردد.

تاریخ جایزه پوشکاش نشان می دهد که مهدی طارمی شانس خوبی برای کسب این جایزه دارد. اولین بار زلاتان ابراهیموویچ بود که در سال 2013 با گل قیچی برگردان استثنایی اش به جمع سه گلزن برتر راه یافت و در نهایت بالاتر از نمانیا ماتیچ و نیمار جونیور این عنوان را به دست آورد. نکته جالب اینکه گل ماتیچ هم یک شوت از راه دور بود که نظر داوران را به خود جلب نکرد.

دو سال بعد وندل لیرا بازیکن برزیلی تیم گویانسیا با گلزنی در لیگ منطقه ای گویاس برزیل پیروز شد برترین گل سال را به نام خود ثبت کند. او با ضربه قیچی برگردان از داخل محوطه جریمه دروازه حریف را گگردد.

اگرچه ضربه عقرب ژیرو در سال 2017 نیز یک گل آکروباتیک محسوب می گردد و در همین دسته قرار می گیرد، اما آخرین قیچی برگردانی که پوشکاش گرفت در سال 2019 بود. زمانی که دنیل ژوری از داخل محوطه جریمه ضربه خود را به شکل آکروباتیک به گوشه مخالف دروازه فرستاد و زننده برترین گل سال لقب گرفت. نکته جالب اینکه او نیز مثل وندل برزیلی در لیگی نه چندان معتبر (مجارستان) این گل را به ثمر رساند، اما به نظر می رسد فیفا برای انتخاب جایزه پوشکاش، توجه چندانی به اهمیت مسابقات ندارد.

سومین آسیایی جایزه پوشکاش

در تاریخ نه چندان طولانی جایزه پوشکاش، بازیکنان برزیلی برترین عملکرد را داشته اند و دو بار این جایزه را تصاحب نموده اند؛ یک بار نیمار جونیور و دیگری وندل لیرا.

از آسیا به جز سون هیونگ مین که سال گذشته با گلی تماشایی، پوشکاش را به دست آورد، مهد فائز سوبری نیز با گلزنی از روی ضربه ایستگاهی در سوپرلیگ مالزی، این جایزه را تصاحب کرد و حالا طارمی می تواند سومین آسیایی و نخستین بازیکن از منطقه غرب باشد که زننده برترین گل سال لقب می گیرد.

پیش از این گل منچستریونایتد به پورتو جایزه گرفت و نمانیا ماتیچ و سمیر نصری هم با باز کردن دروازه این تیم پرتغالی، نام پورتو را به جایزه پوشکاش بردند، اما حالا طارمی می تواند برای اولین بار در تاریخ، تیمش را هم برنده این جایزه فردی کند.

چه کسانی گل پوشکاش را انتخاب می نمایند؟

شاید مهم ترین سوال این باشد که سازوکار فیفا برای انتخاب برنده چگونه است. در شرح فدراسیون جهانی فوتبال آمده که ابتدا کارشناسان 11 گل برتر سال را معرفی می نمایند و سپس طرفدارانی که در وبسایت رسمی فیفا ثبت نام نموده اند، با شرکت در نظرسنجی، سه گل برتر از این لیست را انتخاب می نمایند تا به این شکل نامزد های اصلی که در مراسم برترین های سال شرکت می نمایند نیز، معرفی شوند. با تاکید بر این نکته که برنده از پیروزی خود اطلاع ندارد و روی استیج نتایج را می بیند.

پس از اینکه سه کاندیدای اصلی انتخاب شدند، فیفا نیمی از حق انتخاب را دوباره به طرفداران فوتبال می دهد و نیم دیگر در اختیار هیئت داوران 11 نفره متشکل از اسطوره های فوتبال قرار می گیرد. به عبارتی طرفداران ایرانی با مشارکت خود، امکان پیروزی مهدی طارمی را تا 50 درصد تضمین می نمایند.

رای دهندگان (طرفداران و اسطوره ها) باید نام سه گل را در برگه خود قرار بدهند که به ترتیب 5 امتیاز، 3 امتیاز و آخری یک امتیاز خواهد داشت.

پس از محاسبه امتیازات، فیفا سازوکار پیچیده ای را مورد استفاده قرار خواهد داد؛ نفر اول 13 امتیاز خواهد داشت، نفر دوم 11 امتیاز، نفر سوم 9 امتیاز و به همین ترتیب تا گل یازدهم که با یک امتیاز در قعر جدول قرار خواهد گرفت. حال اگر در نظرسنجی دو گل، رای برابر داشته باشند، گلی بالاتر خواهد بود که رای 5 امتیازی (اولویت اول) بیشتری داشته باشد و اگر در این فاکتور هم برابر باشند، جایزه پوشکاش به گلی خواهد رسید که رای 3 امتیازی (اولویت دوم) بیشتری داشته باشد و در صورت برابری در این فاکتور، به صورت مشترک برنده جایزه خواهند شد که تا به حال این اتفاق رخ نداده است.

با این حال پیش تر مسئولان فیفا گفته بودند که گل های منتخب نباید روی اشتباه حریف، خوش شانسی یا سهل انگاری مدافعان زده گردد که در خصوص گل طارمی هیچ یک از این ها وجود ندارد و شاید همین موضوع سبب گردد تا اسطوره های فیفا نیز به انتخاب این گل جلب شوند تا طارمی جایزه پوشکاش را به دست آورد.

ورزش سه

منبع: فرارو

به "مهدی طارمی کنار زلاتان ابراهیموویچ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدی طارمی کنار زلاتان ابراهیموویچ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید