راهنمای سفر به شهر چادگان؛ جواهری زیبا و دیدنی در استان اصفهان

به گزارش وبلاگ صنعت چاپ، ایران با داشتن طبیعتی چهار فصل و در اختیار داشتن دریا، جنگل و کویر معدنی است از دیدنی های طبیعتی و زیبایی های وصف نشدنی. در میان این طبیعت بی نظیر، مکانهایی وجود دارند که ناشناخته تر به جای مانده اند؛ مکانهایی که همچون جواهری گران قیمت در میان صندوقچه های قدیمی پنهان مانده و زیبایی های آنها از چشم گردشگران مخفی است. یکی از این جواهرات زیبا در انتهای کویر استان اصفهان واقع شده است و ییلاقی هست برای اهالی استان. این منطقه دیدنی چادگان نام دارد. با ما در راهنمای سفر به شهر چادگان همراه شوید تا شما را با شماری از بهترین دیدنی های چادگان آشنا نماییم.

راهنمای سفر به شهر چادگان؛ جواهری زیبا و دیدنی در استان اصفهان

وجه تسمیه نام چادگان

نامگذاری این شهر هم همچون زیبایی های طبیعتش بی نظیر است، زیرا در جایی قرار دارند که زمینهای صاف و یک دست استان اصفهان به کوههای بلند زاگرس می رسند و در میان دره ای باریک شهر چادگان همچون جواهری گران قیمت پنهان شده است. نام چادگان از دو بخش تشکیل شد: گان در زبان فارسی به محله ای آباد اطلاق می شود و چاد در زبان ترکی به معنای شیار و چاک هست.

تاریخچه چادگان

شهر زیبای چادگان شاید شهری باشد که میان گردشگران کمی ناشناخته است اما چادگان برای تاریخ خوان ها و تاریخدان ها جایی ناآشنا نیست. این شهر که در زمان هخامنشیان با نام پاراتک مشهور بوده، یک آبادی وسیع و پر جمعیت هست که داریوش کبیر برای تامین بخشی از ارتش خود از شهر چادگان سرباز جذب میکرد و اسکند مقدونی هم به آنجا حمله کرده است. البته، این جواهر درخشان استان کویری اصفهان در تاریخ دوران صفویه هم جایگاهی برای خود دارد و به دستور شاه عباس صفوی ترکان قشقایی در این مکان اسکان یافتند.

چگونه به چادگان برویم؟

دو آزادراه شمالی و جنوبی وجود دارند که شما را به شهر اصفهان می رسانند. آزادراه شماره 65 از جنوب و آزادراه شماره 7 از شمال مسیرهایی هستند که از میان کویر شما را به شهر اصفهان می رسانند. بعد از رسیدن به این شهر هم باید وارد بزرگراه شماره 62 شوید و به سمت غرب برانید. خروجی چادگان 42 کیلومتر جلوتر است. بعد از گردش به سمت ورودی این جواهر پنهان، باید 35 کیلومتر دیگر برانید تا منظره ای باشکوه پیش چشمان شما ظاهر شود.

مجذوب کنندهیت های گردشگری چادگان

مهمترین مجذوب کنندهیت چادگان طبیعت بی نظیر این منطقه است که پس از کویر وسیع استان اصفهان به آن می رسید. چادگان اولین شهری است که در کنار رودخانه زاینده رود قرار گرفته است. این جواهر قیمتی به علت همجواری با زاینده رود دارای هوایی دلپذیر و روح نواز است بطوریکه بیشتر مردم استان اصفهان روزهای آخر هفته فصلهای گرم را در چادگان می گذرانند. احداث سدی که در سال 1349 هجری شمسی تاسیس شد هم مزید بر علت شد تا این منطقه مجذوب کننده و دیدنی تر شود.

تپه های بلند اطراف دریاچه سد همچون نگینی این جواهر را در میان گرفته و مناظری را پدید آورده اند که دیدنش هوش از سر می برد. این سد برای تامین آب شرب شهرهای همجوار ساخته شد هر چند که خشکسالی های اخیر بر اندازه آب این دریاچه هم تاثیر داشت. چادگان که مکانی کوچک است، این قابلیت را دارد که در طول یک روز بتوانید به همه بهترین دیدنی های چادگان سرک بکشید و در این شهرگردی کوتاه سری به خانه معظم الملک میر پنج بزنید. معظم الملک که در دوران قاجار فرماندار فریدن بوده، دستور ساخت این بنای زیبا را صادر کرد. این خانه معماری دارد تلفیق شده از مکتب معماری اصفهان و معماری اروپا که به دست توانمند و هنرمند ایرانیان عهد قجری ساخته شد.

در حال حاضر، این ساختمان بی نظیر در اختیار سازمان میراث فرهنگی بوده و بخش اداری این سازمان در خانه معظم الملک مستقر شد ولی بازدید از آن برای عموم آزاد است. این خانه که در خیابان امام قرار گرفته است، دارای آینه کاری ها و رنگ بندی هایی بوده که تنها از دست هنرمندان ایرانی چنین ذوق سرشاری تراوش می کند. دهکده توریستی شهر چادگان هم چهار کیلومتر با این منطقه فاصله دارد و در آن علاوه بر ویلاهای لوکس، دریاچه ای هم وجود داشته که برای ورزشهای آبی استفاده می شود. شنا کردن در این بهشت به علت قرار گرفتن در پشت سد کمی خطرناک است اما قایقرانی و اسکی روی آب و قدم زدن در میان مرکز خرید آن مجذوب کنندهیت های فراوانی دارد.

در اطراف شهر چادگان چه مجذوب کنندهیت هایی در انتظار افراد هستند؟

اگر به ماجراجویی علاقه داشته و قصد دارید سفر شما به چادگان ختم نشود، باید بدانید که در حوالی این طبیعت بی نظیر دیدنی های فراوان دیگری هم وجود دارند. کمی دورتر از شهر چادگان و بر فراز کوهها مردمانی سکونت داشته که به اندازه تمام تاریخ قدمت و قصه دارند. این مردمان مهربان بخشی از ایل دلاور بختکمک هستند. براساس راهنمای سفر به شهر چادگان باید بدانید که شیرهای سنگی پیشا آریایی در جای جای این منطقه قابل رویت بوده و هنر دست مردمان کهن پیش روی چشمان شماست. ایل قشقایی نیز از دیگر مردمانی هستند که در حوالی چادگان سکونت دارند و آوازه مهربانی و میهمان نوازی آنان در سراسر ایران پیچیده است.

شهر اصفهان هم که دیگر نیاز به توضیح ندارد؛ مکانی پر از تاریخ و هنر و دیدنی های بی نظیر. اما این هنوز بخشی از دیدنی های اطراف شهر چادگان است. در هشتاد کیلومتری جنوب آن بام ایران قرار گرفته است و در شصت کیلومتری آن نگین زاینده رود. هفشجان هم با قدمت نه هزار ساله در همین حوالی به انتظار شما نشسته است. آخرین پیشنهادی که میتوان به آن اشاره کرد، روستای مشهد کاوه هست. این روستا که در غرب شهر چادگان قرار گرفته است، علاوه بر زیبایی های طبیعی دارای قصه ای بوده که اهالی آن برایش احترام فراوانی قائلند. طبق باور اهالی، این مورد از بهترین دیدنی های چادگان محل تولد و مرگ کاوه، قهرمان اسطوره ای ایران است که در این منطقه مقبره ای هم به نامش وجود دارد.

چه زمانی برای لذت بردن از زیبایی های چادگان بهتر است؟

براساس راهنمای سفر به شهر چادگان باید بدانید که این جواهر زیبای قرار گرفته بر کناره زاینده رود دارای آب و هوایی معتدل بوده و در بیشتر فصول سال هوایی گرم دارد و از برکت سد زاینده رود لطیف تر می شود. اما فصل بهار فصلی است که طبیعت بی نظیر این منطقه بیشتر از فصول دیگر سال دلربایی می کند و زیبایی های خود را به رخ می کشد. برای بیشتر لذت بردن از طبیعت بی نظیر و بهترین دیدنی های چادگان فصل بهار را انتخاب کنید، چون برای نگریستن به زیبایی های این مروارید کمیاب مناسب تر بوده و می توانید از ورزشهای آبی هم استفاده بیشتری ببرید.

سوغات چادگان

شهر چادگان شهری بوده که با قوم ها و فرهنگهای مختلف عجین شده است. بختکمک و قشقایی های حوالی چادگان صنایع دستی خود را برای فروش به چادگان می آورند و دست بافته های خود را در این مکان زیبا عرضه می کنند. در چادگان می توانید بهترین گلیم ها و قالیچه های دستبافت ایل قشقایی و بختکمک را تهیه نمایید. براساس راهنمای سفر به شهر چادگان باید بدانید که خرید این محصولات بومی می تواند کمک شایانی به برجای ماندن این هنر سنتی هم کند و باعث شکوفا شدن اقتصاد بومی و محلی شود.

منبع: همگردی

به "راهنمای سفر به شهر چادگان؛ جواهری زیبا و دیدنی در استان اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به شهر چادگان؛ جواهری زیبا و دیدنی در استان اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید